piatok 10. júla 2015

Móda

Autor: Kolektív
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2014
Jazyk: slovenský
Počet strán: 480

Takmer päťsto vôňou obalených strán. Stovky kvalitných fotografií a ilustrácií. Nespočetné kvantum zaujímavých a faktických informácií. 10 kapitol tvoriacich časovú os módy od jej ranného začiatku po súčasnosť. Pohodlne sa usaď, milý čitateľ, práve si otvoril Módu – Obrázkové dejiny obliekania a štýlu...Tvrdenie, že záujem o módne štýly, kombinovanie jednotlivých kusov oblečenia, výklady ponúkajúce rôznorodé odevy, nie sú pre každého? Omyl! Hneď na prebale tejto veľkolepej publikácie nám tento nesprávny názor vyvráti osoba, ktorá je, podľa môjho názoru, tá najpovolanejšia prehovoriť o tejto oblasti, Coco Chanel a jej nesmrteľný výrok:

„Móda nie je niečo, čo nájdeme len v šatách. Móda je na oblohe, na ulici, móda súvisí s nápadmi, s naším životným štýlom, so všetkým čo sa deje.“


Neuznávam názor, že je móda len podporou konzumnej doby, ktorá na nás vplýva. Móda tu vždy bola a aj bude, nech sa deje čokoľvek, a práve táto kniha je toho dôkazom. Zavedie svojho čitateľa do čias jej zrodu, do starovekého sveta, ďalej cez stredoveké odievanie šľachty, nižšej vrstvy či priblíži rytiersku zbroj. Nasleduje prepychová renesančná nádhera, tzv. vek objavov, obdobie baroka a rokoka... Takto by som mohla pokračovať vymenovaním každého jedného obdobia, ktoré táto prehľadná encyklopédia módy zahŕňa, až by som sa dostala k súčasnosti.


„Z rozmaru, nie vkusu, pramení toľko nových módnych štýlov.“ 
Voltaire, francúzsky spisovateľ a filozof

Na každej jednej strane narazíme na zaujímavé fotografie a cenné informácie o štýle, ktorý bol v tom danom období preferovaný, o materiáloch používaných na šatstvo, o doplnkoch, či o rozdieloch oblečenia jednotlivých vrstiev. S pomocou knihy sledujeme zrod elegantnej ženskej módy, ktorá sa vzdala nariasených honosných sukní a nepohodlných korzetov či vznik strohého mužského štýlu, ktorý sa v začiatkoch odievania vyznačoval väčšou ozdobnosťou a pompéznosťou ako ženské odevy.

Návrhári zabudli, že vnútri ich odevov sú ženy. Odev musí mať prirodzený tvar.“ 
Coco Chanel, návrhárka

Môžeme sledovať zmeny v spoločenskom myslení, alebo v objavovaní nových prvkov, ktoré ovplyvnili celkové odievanie. V neposlednom rade, môžeme spozorovať ako na módu a štýl zapôsobili dve svetové vojny a hospodárske krízy.

„Spoločnosť sa potácala na posledných predvojnových večierkoch, mávala čipkovanými vreckovkami a nosila slnečníky, kým vojna nepriniesla svoje dramatické zmeny.“ 
Lady Duffová-Gordonová, popredná secesná londýnska návrhárka

Všetky obdobia, spomenuté v publikácií, sú spracované veľmi prehľadne a na začiatku každého, je zobrazená časová os, slúžiaca k lepšej orientácií. Ponúka tiež možnosť nájsť na nej míľniky, ktoré boli pre to dané obdobie ťažiskové. Publikácia zahŕňa aj stručné prierezy života a kariéry módnych tvorcov a ikon, ktorí módu ako takú ovplyvnili najviditeľnejšie. Nájdeme tu informácie o takých velikánoch ako boli Alžbeta I., Mária Antoinetta, Coco Chanel, Christian Dior či Yves Saint Laurent a mnohí iní.

Nedá mi nevyzdvihnúť kvalitné grafické spracovanie, ktoré len podčiarkuje punc luxusu tejto publikácie. S veľkým očarením ju odporúčam nie len milovníkom módy, ale aj milovníkom histórie, ktorí sa chcú dozvedieť o odievaní, v dávnych dobách minulých, niečo viac. Tento cenný klenot ozdobí každú knižnicu, tak ako kvalitný kúsok ozdobí Vás a Váš šatník.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára