nedeľa 26. júla 2015

Predčítač

Autor: Bernard Schlink
Vydavateľstvo: Slovart
Rok vydania: 2006
Jazyk: slovenský
Počet strán: 176

Tento útly príbeh, ktorý vyvolal v čase jeho vydania veľké, aj negatívne ohlasy, a ktorého dej sa stal námetom na nakrútenie rovnomenného filmu s oscarovou Kate Winslet a Ralphom Fiennesom, sa Vám zaryje do mysle a nepustí Vás, kým nedočítate poslednú stranu. Presne taký je Predčítač.
Dej novely sa odohráva od roku 1958 v Nemecku a dotýka sa dvoch hlavných postáv. Mladého, len pätnásťročného, Michaela Berga a zrelej, vyše tridsaťročnej, Hany Schmitzovej. Spoznajú sa vďaka Michaelovej prichádzajúcej chorobe, kedy mu Hana podá pomocnú ruku. Mladík Hanu po vyliečení vyhľadá, aby sa jej za pomoc poďakoval. Žena v ňom vyvolá pocit žiadostivosti a vzrušenia, čím sa začne ich škandalózny a utajovaný vzťah.


„Nemohol som z nej spustiť oči. Z jej zátylku a z jej pliec, z jej prsníkov, ktoré boli bielizňou síce zahalené, ale nie skryté, z jej zadku na ktorom sa napli nohavičky v momente, keď si pätu oprela o koleno a dala si ju na stoličku, z jej nôh, najprv nahých a bledých a potom v pančuchách hodvábne lesklých.“

Michael s Hanou prežíva šťastné obdobie a cíti sa byť milovaný. Trávi s ňou každú voľnú chvíľku, všetok svoj čas. Hanina minulosť však zostáva pred Michaelom zakrytá rúškom tajomna. Počas jeho návštev, u nej v byte, Hana od Michaela žiada, aby jej predčítaval rôzne knihy.

„Čítať, sprchovať sa, milovať – to bol rituál našich stretnutí.“

Jedného dňa sa Hana bez akéhokoľvek vysvetlenia vytratí z Michaelovho života, s čím sa on veľmi dlho vyrovnáva. Ich cesty znovu spoja až v súdnej sieni o niekoľko rokov neskôr. Hana je obvinená z najťažších zločinov spáchaných na sklonku druhej svetovej vojny. Michael sa prizerá procesu a vynára sa pred ním tajomstvo, ktoré Hana so sebou niesla celý život. Tajomstvo, o ktorom nemal ani potuchy, a ktoré ho núti Hanu, vo svojom vnútri, odsúdiť alebo oslobodiť.

„Spoznal som ju až vtedy, keď ju vyvolali, keď vstala a predstúpila. Prirodzene som hneď spoznal jej meno – Hana Schmitzová... Spoznal som ju, ale nič som nepocítil. Nič som nepocítil.“

Dej tejto skvelej knihy je čitateľovi podávaný z úst Michaela. V texte je len veľmi málo dialógu, v prevažnej časti ide len o rozprávanie hlavnej postavy. Celý príbeh je napísaný veľmi priamočiaro, dalo by sa povedať až vecne. Autor nič zbytočne neprikrášľuje a ani nezveličuje. Určite v knihe nenájdete zdĺhavé a kvetnaté opisy charakterov postáv či prostredia. Však napriek tomu, vo Vás tento príbeh nechá hlboké pocity o osudoch postáv, s ktorými sa život nemaznal. Predčítač je jednoznačne novela, ktorú si musíte prečítať!2 komentáre:

  1. Zajímaví kniha a úžasné fotky, docela jsi mě zaujala :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Kniha určite stojí za prečítanie, je to taká rýchla chuťovka a ak nedáš šancu knihe určite si pozri aspoň film, je spracovaný naozaj verne :) Ďakujem Ti za pochvalu k fotkám :) :)

      Odstrániť