piatok 21. augusta 2015

#moudrazknih

Zaručene sa aj Vám stáva, že pri čítaní knihy narazíte na myšlienku, ktorá Vás zaujme. Možno je ňou vyjadrený názor, ktorý tiež zdieľate či idea, ktorá Vás svojím obsahom osloví, alebo Vám prinesie nový pohľad na vec. Niekedy je to len jedna veta, inokedy možno aj celý odstavec. Vtedy možno mnohí z Vás chytajú do rúk ceruzku a značia si krátky text na papier či do osobitného zápisníka. V mojom prípade, mám po ruke farebné papieriky, pomocou ktorých si danú pasáž v knihe označím, a ku ktorým sa vraciam aj pri písaní svojich recenzií, alebo pri listovaní knihy aj po tom, ako príbeh, ktorý je v nej skrytý, dočítam.

A práve tieto zaujímavé riadky v knihách hrali hlavnú úlohu v projekte, ktorý vymysleli dve šikovné knižné blogerky Bastera (Knihy nekoušou) a Jane (What Jane read). Celý projekt #moudrazknih niesol veľmi pekné posolstvo o šírení knižných myšlienok ďalej do sveta. Neváhala som ani minútu a už som brala do rúk moje obľúbené knihy a knižné múdrosti prepisovala do počítača, aby som mohla šíriť lásku ku knihám ďalej. V kútiku duše dúfam, že tí, ktorí našli mnou zanechané múdrosti z kníh sa im potešili a minimálne im vyčarili úsmev na tvári.


V tomto príspevku Vám prinášam moje fotografie, ktoré vznikali pri šírení krásnych myšlienok z kníh, a ktoré Vám možno budú inšpiráciou. Ak Vás projekt oslovil a ešte ste sa do neho nezapojili určite tak urobte do konca augusta a možno sa Vám podarí vyhrať jednu z dvoch zaujímavých cien. Na blogoch autoriek projektu sa dozviete všetky potrebné informácie. 

Ja som si myšlienku tohto projektu veľmi vychutnávala a s radosťou som si na Instagrame prezerala fotografie ostatných zúčastnených. Dúfam, že dievčatá v budúcnosti uskutočnia pokračovanie projektu, prípadne vymyslia iný, ktorý bude niesť opäť krásne posolstvo.
...zistil som, že sa tvoja sestra nešťastne zaľúbila. Blahoželám jej k tomu. Dievčatá sú rady sem-tam nešťastne zaľúbené, kým sa vydajú. Má o čom premýšľať a pozdvihne ju to na vyššiu úroveň medzi priateľkami."
(Pýcha a predsudok, Jane Austen)


„Život je třeba žít jako umělecké dílo a nutně vybízí k vynikajícím výkonům.“ 
Christian Dior (Dior, Isabelle Rabineau)


Naše doba je v podstatě truchlivá, a tudíž ji nehodláme vidět truchlivě. Pohroma už se strhla, a tak toneme v rozvalinách, začíname si znovu budovat drobná útočište, znovu se oddáváme nadějím... Žít se musí, ať se svět dokola hroutí.“ 
(Milenec lady Chatterleyové, David Herbert Lawrence)"Hovorí sa, že veľké svetové udalosti sa odohrávajú v hlave. Takisto v hlave - a jedine v hlave - sa odohrávajú aj veľké hriechy sveta." 

(Portrét Doriana Graya, Oscar Wilde)


„Človek, ktorého nepoteší dobrý román, musí byť neodpustiteľne hlúpy, nech už je to džentlmen alebo dáma.“ 
(Opátstvo Northangen, Jane Austen)"Všechny šťastné rodiny jsou si podobny, každá nešťastná rodina je nešťastna po svém." 
(Anna Karenina, Lev Nikolajevič Tolstoj)„Vieme, že Boh je všade, no istotne cítime jeho prítomnosť najmä vo chvíľach, keď sa jeho dielo pred nami rozprestiera v tých najúchvatnejších rozmeroch, a práve na bezoblačnej nočnej oblohe sa jeho svety púšťajú do tichého kolobehu a my z nej najjasnejšie vyčítame jeho nekonečnosť, všemohúcnosť, všadeprítomnosť.“ 
(Jane Eyrová, Charlotte Brontë)„Móda nie je niečo, čo nájdeme len v šatách. Móda je na oblohe, na ulici, móda súvisí s nápadmi, s naším životným štýlom, so všetkým čo sa deje.“ 
Coco Chanel (Móda, Kolektív)„Je všeobecne uznávanou pravdou, že slobodný mladý muž s veľkým majetkom nevyhnutne potrebuje ženu.“ 
(Pýcha a predsudok, Jane Austen)"Veď človek nie je stvorený na prehru... Možno ho zničiť, ale nie poraziť." 
(Starec a more, Ernest Hemingway)


"Tu je moje tajomstvo. Je veľmi jednoduché: dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné." 
(Malý princ, Antoine de Saint-Exupéry)

Budem rada, ak mi napíšete či ste si medzi citátmi našli aj svoj obľúbený, prípadne sa oň so mnou podeľte v komentároch.

4 komentáre:

 1. Tie citáty, ktoré si vybrala sú krásne ♥ Hlavne citáty z Malého princa, to je srdcovka :) A ten nápad, so zanechávaním citátov na rôznych miestach je úžasný! :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Citaty od Coco Chanel jsou nejvic, stejne tak ten z Maleho prince! ❤ a ten od Hemingwaye je muj oblibeny :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tých krásnych viet a múdrostí z kníh je tak veľa, že bolo veľmi ťažké vybrať pár z nich :) :) Ten od Hemingwaya sa radí aj medzi moje naj :) :)

   Odstrániť