nedeľa 16. augusta 2015

Milenec lady Chatterleyové

Autor: David Herbert Lawrence
Vydavateľstvo: Odeon
Rok vydania: 2014
Jazyk: český
Počet strán: 381

„Naše doba je v podstatě truchlivá, a tudíž ji nehodláme vidět truchlivě. Pohroma už se strhla, a tak toneme v rozvalinách, začináme si znovu budovat drobná útočiště, znovu se oddáváme nadějím... Žít se musí, ať se svět dokola hroutí.“
Sir Clifford Chatterley a jeho manželka lady Constance Chatterleyová sa po vojne vracajú na svoje panské sídlo Wragby. Sú manželmi len tri roky, a už teraz je ich manželské spolunažívanie a zachovanie rodu beznádejne stratené. Clifford je, dôsledkom vojnového zranenia, od pol pása dolu ochrnutý a pohybuje sa len s pomocou elektrického vozíka. Jeho svet tvorí úzky okruh priateľov, knihy a manželka Connie. Tá je manželovi oddaná aj keď pociťuje prázdno a nenaplnenie ich lásky a pomaly vo svojom vnútri umiera. Všetko sa zmení, keď začne v blízkosti panstva pracovať poľovník Mallors a obaja sa poddajú vášni, ktorá ich k sebe ťahá.

„Zachytila jeho pohled, strnule rozsvícený běsem, nikoli láskou. Nicméně vůle ji opustila. Údy jí poutala nezvyklá tíha. Poddávala se. Vzdávala se.“

Svojho času bol tento román, nielen kritizovaný za to, ako otvorene hovorí o fyzickej láske medzi mužom a ženou, ale bol dokonca klasifikovaný ako pornografia. Autor si servítku pred ústa nekládol a opisuje akt s použitím, vtedajších, tabuizovaných a dosť expresívnych výrazov, pričom si, však, text zachováva vysokú inteligenčnú úroveň. V knihe sú kritizované témy ako vývoj Anglicka po prvej svetovej vojne, triedne rozdiely a svetová industrializácia. Autor, dokonca, zakomponoval do textu aj miestny ľudový jazyk, ktorým hovorí Mallors, čím vyjadruje triedny nepomer medzi milencami. S plynutím autorových filozofických úvah sa čitateľovi otvára pútavý príbeh o vášni, ktorá prekvitla do krásnej lásky.

„Dal by teď vše, co měl nebo kdy mohl mít, jen aby si ji hřál v náručí, tulil se s ní pod jednou houní a spal... Zdálo se, jako by nebylo zapotřebí nic než spát s tou ženou v náručí.“

Príbeh v sebe nesie náboj erotiky, ktorý nevyznieva vulgárne a nútene. Pri čítaní som vôbec nepociťovala zahanbenie či pobúrenie. Tieto dialógy vyznievali veľmi prirodzene, realisticky a v niektorých momentoch dokonca úsmevne. Čitateľ môže vidieť, ako sa postupom deja mení prvotná živočíšna vášeň hlavných postáv, na nežnú lásku medzi mužom a ženou, ktorí spolu zdieľajú svoju intimitu.

„Už nezbývalo nic, co by skrývala ani zač by se styděla. Sdílela krají nahotu s mužem, jiným tvorem.“

Táto kniha je pre mňa obrovským pozitívnym prekvapením. V tomto diele sa nachádza neskutočné množstvo krásnych myšlienok o vášni a o fyzickom súžití dvoch ľudí. Nedá sa mi nespomenúť knihu Päťdesiat odtieňov sivej, ktorá je tiež považovaná za erotický román, a ktorá je oproti tejto skvostnej klasike na veľmi nízkej úrovni. Nechcem byť kritická, no po prečítaní tejto knihy vidím obrovský rozdiel medzi príbehom s erotickým nábojom písaným od srdca a úprimne, a erotickým príbehom písaným za účelom vysokých ziskov a s marketingovou bublinou naokolo. Určite mi zážitok z jej čítania prehĺbil aj fakt, že v dnešnej dobe je to, čo bolo kedysi tabu, úplne bežné a normálne. Nejde ani tak o vnímanie nevery ako takej, skôr o vnímanie fyzickej lásky medzi mužom a ženou.

Kniha, Milenec lady Chatterleyovej, sa dostala na popredné miesta kníh, ktoré som prečítala v tomto roku a je viac než zaručené, že sa k nej ešte v budúcnosti vrátim. Naozaj vrelo odporúčam, každému, kto čaká od knihy s erotickým podtónom aj niečo viac ako len prázdne frázy a opisy prehnaných situácií. Táto kniha je duchaplná, krásna, realistická a nebude rozhodne krokom vedľa za žiadnych okolností!4 komentáre:

 1. Super recenzia, úplne si ma na tú knihu navnadila :) . Príbeh ma hneď zaujal a už sa teším, keď sa dostanem aj ku tejto knižke :).

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Ti za pochvalu a verím tomu, že sa raz k tejto knihe dostaneš. Je radosť pozerať na to ako si sa nám rozčítala ;) :)

   Odstrániť
 2. Skvělá recenze a plně souhlasím . Sexualita je zde popsaná zcela přirozeně bez zbytečných "uchylaren" a děj je navíc i hluboký, což se o slavných Padesatkach nedá rozhodně říct.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Menej je niekedy viac a pri tejto knihe sa mi to potvrdilo hneď niekoľkokrát. Príbeh mi ostal v mysli veľmi dlho, čo sa o knihách s podobnou tematikou nedá povedať. Ďakujem Ti za Tvoj komentár :)

   Odstrániť