sobota 10. októbra 2015

Dáma s kaméliami

Autor: Alexandre Dumas mladší
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ
Rok vydania: 1966
Jazyk: slovenský
Počet strán: 206

Kto bola Marguriete Gautierová? Vydržiavaná žena, kurtizána. Muži, ktorým patrila ju milovali. Muži, ktorí si nemohli dovoliť platiť jej rozmary a nákladný život, po nej len ticho túžili. A cudné ženy ju kategoricky, kvôli jej zhýralému a pošpinenému životu, zavrhovali. Takto sa pozeralo okolie na ústrednú postavu tohto útleho príbehu z pera Alexandra Dumasa mladšieho. 


Hneď na prvej strane tohto diela sa ocitáme v dome zosnulej Marguriete. Privádza nás sem autor, ktorý je rozprávačom celého príbehu. Majetok tejto padlej ženy sa rozpredáva, aby mohli byť za utŕžené peniaze vyrovnané jej vysoké dlhy. Autora na toto miesto zavedie jeho zvedavosť. Tá sa prehĺbi v záujem, keď zistí u koho sa vlastne ocitol. To dievča poznal! Ale nie tak ako si možno myslíte. Vídaval ju sporadicky na uliciach Paríža. Vedel aká bola krásna. Dojalo ho, že taká nádherná, mladá žena plná života umrela tak skoro. Zaumienil si, že si zakúpi niečo z jej majetku, ako prejav úcty k nej. Rozhodol sa pre knihu. Nevedel, však, o akom príbehu sa vďaka tejto knihe a venovaniu v nej dozvie. 


"Hľadel som na všetky tie veci, za každú z nich sa úbohé dievča predalo, a vravel som si, že Boh bol k nej milostivý, lebo nedovolil, aby ju za to všetko postihol obyčajný trest, a dožičil jej zomrieť v prepychu a krásne pred starobou, tou prvou smrťou kurtizány."


Každý vo svojom živote aspoň raz skĺzne na cestu, ktorá tak úplne nie je správna. Môžu ho k tomu priviesť akékoľvek dôvody. Začne robiť veci, ktoré by za iných okolností nikdy nerobil. Zo začiatku môže táto voľba vyzerať ako veľmi vydarená, no čím dlhšie po nesprávnej ceste kráča, tým ťažšie je dostať sa z nej. Ten, kto má šťastie a má okolo seba milujúcich ľudí, ktorí mu pomôžu prinavrátiť sa, sú zachránení. Ten, kto tento boj bojuje sám má veľmi malú šancu vyjsť z neho ako víťaz. Takto sa do svojho spôsobu života zamotala aj Marguriete. Chcela sa dostať späť, no už bolo, bohužiaľ pre ňu a jej lásku, príliš neskoro.

Marguriete bola prekrásne stvorenie, ktoré navonok hralo svoju rolu veľmi statočne. K jej problémom sa priatelia obracali chrbtom a videli ju len takú, aká bola navonok. Bezstarostnú, krásnu, zaodetú v drahých šatách, obklopenú šperkami, bohatstvom a vždy veselú. Len jeden muž nazrel na dno jej duše a pochopil ženu, ktorá bojovala s vlastným životom, a ktorá bola ukrytá pod rúškom každodenného divadla. Podal jej pomocú ruku, poskytol plece o ktoré sa mohla oprieť..."Ľutujte slepca, ktorý nikdy nevidel svetlo dňa, hluchého, ktorý nikdy nepočul zvuky prírody, nemého, ktorý nikdy nemohol dať prehovoriť svojej duši, ale falošne predstierajúc cudnosť, nechcete ľutovať zaslepenosť srdca, hluchotu duše, nemotu svedomia, ktoré privádzajú úbohú, chorobou postihnutú bytosť k šialenstvu a pre ktoré proti svojej vôli nie je schopná vidieť dobro, počuť Boha a hovoriť čistým hlasom lásky a vernosti."

Na tento román som natrafila pri čítaní knihy Idiot, kde bola spomenutá. Kúpila som si ju v našom antikvariáte a musím uznať, že už dávno som neminula tri eurá lepšie ako teraz. Krásna obálka a ilustrácie, ktoré zdobili príbeh mi čítanie spríjemnili, mala som naozaj šťastie, že som natrafila na takéto krásne a zachovalé vydanie. Meno autora som poznala len sporadicky a až keď som mala knihu v rukách, zistila som, že ide o nemanželského syna Alexandra Dumasa staršieho, ktorý je autorom známych románov ako Gróf Monte-Cristo či Traja mušketieri.


"Nezastávam neresť, chcem však byť hlasom vznešeného nešťastia všade tam, kde ho budem počuť volať o pomoc." 

V knihe autor kritizuje správanie spoločnosti voči padlým ženám, pričom ich konanie v žiadnom prípade neschvaľuje, ale ani neodcudzuje. Samotný autor bol prísnym moralistom a spoločenským reformátorom, čo len zvýrazňuje jeho postoj k tejto téme. Na konci príbehu skonštatuje, že je tento príbeh nie je všedný, a preto je nutné ho šíriť ďalej. Určite v tomto s autorom súhlasím. Príbeh sa číta doslova sám a je veľmi jednoduché nechať sa dejom unášať. Ani nebudete vedieť ako rýchlo sa dostanete na jeho koniec. Kniha Vám nebude ťahať motúzy popod nos, nakoľko hneď od začiatku viete, že tento príbeh nemá šťastný koniec. Po jeho prečítaní možno budete smutní, možno rozrušení, možno zmierení s osudom hlavných hrdinov, no určite Vás donúti nad ním uvažovať aj po odložení knihy, pretože je tento príbeh výnimočný a nie je možné naň tak ľahko zabudnúť. 


3 komentáre:

 1. O tejto knihe som už raz počula, no po tvojej recenzií som si istá, že si ju musím prečítať... Krásna recenzia :)!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Ti krásne za taký pozitívny komentár :) Dúfam, že z nej budeš rovnako nadšená ako ja, je to naozaj krásny, ale smutný príbeh.

   Odstrániť
 2. Veľmi pútavé, rada si ju prečítam...♥

  OdpovedaťOdstrániť