piatok 4. decembra 2015

Audrey Hepburnová

Autor: Barry Paris
Vydavateľstvo: BB/art
Rok vydania: 2005
Jazyk: český 
Počet strán: 462 strán + 16 strán fotografií

Vždy ma lákalo čítanie biografií, je to úžasná možnosť získať informácie o známej osobnosti z jej osobného či pracovného života. Tento rok je toto už moja tretia prečítaná biografia a s určitosťou môžem povedať, že nebude posledná. Herečku Audrey Hepburn som poznala len z filmu Raňajky u Tiffanyho, ktoré ma na prvé pozretie veľmi neoslovili. No, na túto knihu som náhodou natrafila v našej knižnici a rozhodla som sa to s ňou skúsiť. A dobre som urobila...

"Krása a půvab se mohou v některých případech snoubit, rozhodně ale nejde o totéž. Krása je vizuální záležitost - síce nezbytná, ale zdaleka nezaručujúci půvab, který je mnohem abstraktnejší. A jestliže dokáže půvab zhypnotizovat masy, potom byle Hepburnová nejlepším filmovým hypnotizérem své doby."

Audrey Hepburn narodená v roku 1929 bola rodičmi očakávaná ako chlapec s menom Andrew. Na svet, však, prišlo toto nežné stvorenie s velikánskymi očami a dobrým srdcom, ktoré si o pár rokov získalo celý svet. Jej obrovskou vášňou bol balet, v ktorom ju jej prísna matka vždy podporovala. Život Audrey bol poznačený viacerými osobnými zlyhaniami a tragédiami, ale hlavne druhou svetovou vojnou a okupáciou rodného Holandska. Našťastie vojna mladučkú baletku nezrazila na kolená. Ovplyvnila, síce, jej myslenie a charakter, ale nezatrpkla nenávisťou a nevzdala sa!

Po vojne s matkou odišla do Anglicka skúsiť šťastie a zarobiť peniaze na živobytie. Začala pózovať fotografom, hrať v divadle a neustále tancovala a pracovala na sebe. Z Anglicka sa dostala až do Ameriky, od kedy môžeme pozorovať jej filmovú kariéru. Je paradox, že po nej vôbec netužila a ani nesnívala, potrebovala peniaze a preto hrala. Jej prvý film Prázdniny v Ríme zožal obrovský úspech, ktorý vôbec nečakala. A to bol len začiatok!

Okrem prevratu na filmovom plátne, žala Audrey úspechy aj so svojím zovňajškom a osobitým štýlom. Jednoduchá elegancia a vždy upravený vzhľad boli jej prioritou, vďaka čomu sa stala vzorom pre mnohé ženy po celom svete. Mala problém vyrovnať sa so svojou príliš vysokou a chudou postavou. Ale aj napriek tomu, že sama svojej kráse a ani talentu neverila, dokázala svetu dokázať aká úžasná osobnosť sa v nej skrývala.

"Herectví pro mmne bylo překvapením. A stále ještě je. Já jsem toužila být baletkou, to je všechno... Je snažší být plachá baletka než plachá herečka. Nemusíte mluvit. Můžete se skrýt za hudbu a na sebe prostě zapomenout. To, že jsem se stala herečkou, je naprostá náhoda."

Vo svojom srdci mala plno lásky, ktoré venovala mužom svojho života a svojím deťom. Jej dobrosrdečnosť, láskavosť, priateľský prístup a úprimnosť rozdávala aj deťom v rozvojových krajinách, kde pracovala pod záštitou Unicef. Sama sa s nimi vedela stotožniť a o to lepšie im vedela porozumieť a šíriť osvetu ďalej.

"Měla nejlepší srdce ze všech lidí, které jsem kdy potkal nebo s nimi pracoval. Měla schopnost správně vás "ohodnotit" už při prvním setkání. Prvních pár vteřin se na vás dívala s překvapením - jako by říkala: "Nejdražší příteli, najednou ses tady objevil a já jsem velmi šťastná, že ťe zase vidím!" Chovala se k vám, jako byste měli nějaké speciální společné tajemství, nějakou nádhernou melodii, kterou můžete slyšet jen vy dva."

Popis života tejto skvelej ženy ma veľmi oslovil a som očarená jej osobnosťou, chuťou pracovať a čistotou povahy. Bola taká odhodlaná a odovzdaná. Vyjadrenia priateľov, kolegov, blízkych a jej synov v knihe sú úžasné. Nenašiel sa takmer nikto, kto by jej čaru nepodľahol a kto by si talentovanú Audrey nezamiloval. Autor biografiu poňal veľmi citlivo. Priam som žila s jednotlivými kapitolami a miľníkmi v živote tejto obdivuhodnej osoby.

Popri čítaní knihy som sa rozhodla pozrieť si niektoré z veľkých filmov, v ktorých Audrey hrala. Určite môžem vrelo odporúčiť jej americkú filmovú prvotinu Prázdniny v Ríme (Roman holiday, 1953), ešte v čiernobielej adaptácií, ktoré sú veľmi úsmevnou, milou a romantickou love story. Ďalej za pozornosť určite stoja jej celosvetovo známe Raňajky u Tiffanyho (Breakfast at Tiffany´s, 1961), ktoré sa radia medzi svetovú filmovú klasiku. Audrey natočila aj niekoľko muzikálov, medzi ktoré patrí Usmievavá tvár (Funny Face, 1957), kde stvárňuje predavačku kníh, ktorá sa zo dňa na deň zmení na úspešnú modelku. Príbeh je poňatý veľmi odľahčene, vtipne a Audrey v ňom predvádza svoje výborné tanečné a spevácke zručnosti. Ďalším z muzikálov je My Fair Lady (1964), ktorý je adaptáciou na hru Pygmalion. Táto úloha bola pre Audrey tá najlepšia a zároveň najhoršia, prečo to tak bolo sa dočítate v tejto úžasnej knihe...

Životopis Audrey Hepburn mal len jednu jedinú nevýhodu, ktorá ma veľmi trápi, a tou je fakt, že túto knihu som mala požičanú z knižnice, a teda som ju musela vrátiť. Nádherne by sa mi totiž vynímala medzi biografiou Coco Chanel a Diorovou biografiou, ale hlavne to je kniha, po ktorej môžete s úsmevom siahnuť opätovne a o čitateľský zážitok máte postarané. Budem sa opakovať, ale ak hľadáte kvalitnú biografiu, ktorá je množstvom informácií zvládnuteľná a je pútavá, určite siahnite po tejto. Ako pridaná hodnota k tejto knihe je úžasná charizma a osobnosť Audrey Hepburn, ktorá si Vás pri čítaní podmaní, pretože nie je možné, aby ste ju nemilovali.

2 komentáre:

  1. Kocka tuto biografiu si velmi chcem precitat ale neviem ju nikde zohnat...neporadis odkial ju mas ty?

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja som na ňu náhodou natrafila v našej knižnici vo Zvolene. Takže ak nie je dostupná v kníhkupectvách, skús sa popozerať po knižniciach v Tvojom okolí. Dúfam, že budeš mať v hľadaní šťastie, pretože táto kniha je skvelá od začiatku do konca! :) :)

      Odstrániť