nedeľa 6. decembra 2015

Knižno-neknižné vianočné darčeky

Či chceme, alebo nie, vianočný čas sa nezadržateľne blíži. Veď dnes už v kalendári máme druhú adventnú nedeľu! Všade navôkol začíname cítiť voňavú škoricu, klinčeky, v oknách sa pomaly začínajú mihotať svetielka z vianočných stromčekov a vianočné pesničky znejú z každého rohu. Mnohí z nás túto atmosféru ani nestihnú postrehnúť, pretože sa nervózne tlačia v nákupných centrách a bláznivo hľadajú vianočné darčeky. V tomto článku Vám prinášam pár tipov na knižno-neknižné darčeky vhodné pre Vaše polovičky, blízkych členov rodiny, priateľov, ale hlavne pre milovníkov kníh!

Rozhodla som sa pripraviť malý Vianočný špeciál v troch dieloch. V tom dnešnom Vám prinášam niekoľko šikovných nápadov na vyrábané darčeky, ktoré určite potešia každú knihomoľskú a romantickú dušu. Ide o ručne vyrábané darčeky, ktoré v mnohých prípadoch znamenajú pre obdarovaného viac ako darček kúpený v obchode. Takže sa na ne poďme pozrieť!

Vyjadrite čo si ceníte na blízkej osobe jedinečným spôsobom
Vyjadrite blízkej osobne čo k nej cítite originálnym spôsobom! Celkový názov a text darčeka môžeme pozmeniť podľa toho či je obdarovanou osobou mamina, sestra, priateľ, najlepšia kamarátka, alebo ktokoľvek iný. Je fajn medzi lichotivé dôvody a pozitívne vlastnosti zakomponovať aj nejaké mierne ironické osobitosti, ktoré len potvrdzujú to, že toho človeka máte radi aj s jeho malými nedostatkami či zlozvykmi. Tento milý darček môžete vytvoriť na viacero spôsobov. Ja som pre priateľa zvolila variant s použitím kariet, ktoré som namáčala v káve a piekla v rúre, čím som docielila želaný vintage efekt. Potom už len stačilo nalepiť papieriky s vlastnosťami a karty pekne zviazať. Môj priateľ, keďže ma musí stále tromfnúť, mi takúto knižku vyrobil s pomocou kože, chrbta starej knihy a papiera. Táto alternatíva je náročnejšia, ale uznajte sami, výsledok stojí za to!

Kniha spomienok
Zbožňujem prezeranie fotografií rovnako ako ich vytváranie. Ešte keď som bola malá, moji rodičia vkladali všetky fotky do albumov, ktoré mám napozerané snáď tisíckrát. Dnešná doba nám ponúka trošku modernejší spôsob vytvárania albumov s pomocou fotokníh. Vo fotoknihe sa skĺbili presne dva aspekty, ktoré tvoria moje hobby, a to fotografia (áno, nazvala som tak aj svoje amatérske počiny na blogu) a knihy. Takáto kniha môže vytvoriť nádherný prvok v každej knižnici, pričom v sebe nesie osobitosť a intimitu osobných fotografií mapujúcich doterajší život a zážitky. Môžem sa hrdo pochváliť, že v našej skromnej spoločnej knižnici máme už dve vlastné fotoknihy a verím, že k nim časom pribudnú ďalšie. Je pravda, že táto forma darčeka je finančne náročnejšia, ale jej výsledok si môžete užívať Vy a aj Vaši blízky dlhé roky. Ako lacnejšia alternatíva sa ponúka vytvorenie fotoknihy z bežného zápisníka či fotoalbumu. Fantázií sa medze nekladú!Knihomoľská taška
Áno, opäť tu máme moju milovanú knihomoľskú tašku. Nemôžem ju nespomenúť, pretože tento nápad sa dá pretvoriť na všelijaké možné varianty. A to nakreslenie obľúbeného motívu či napísanie výstižného textu na tričko alebo inú textíliu s použitím farieb na textil. Ja by som svoju tašku nevymenila za nič a ak sa Vám tento nápad páči neváhajte sa do neho vrhnúť.


Knihy čo zaklamú
Pevne verím, že ma pri tomto nápade nezatratíte a budete sa naň pozerať s pochopením, Knihy milujem, o tom niet pochýb! Som, však, ale typ, čo ich vie zúžitkovať aj trošku inak, Ak sa jedná o knihy, ktoré sú už tak staré a poškodené, že sa nedajú čítať, alebo ide o tituly, o ktorých s istotou viem, že ich už nikto v mojom okolí nevezme do rúk, som ochotná pozmeniť ich účel. Ak máte rovnaký názor, vezmite do rúk škatuľu, pevné väzby starých kníh a tavnú pištoľ. Na škatuľu nalepte, z prednej strany, v želanom poradí chrbty kníh a po stranách ponechajte jednu časť pevného obalu. Zbytok škatule ozdobte podľa vlastnej fantázie. Ja som vnútro oblepila stranami použitých kníh. Takto vyrobenú škatuľu môžete použiť ako úložný box a vložiť ho priamo do knižnice medzi ostatné knihy. Garantujem Vám, že táto účelná dekorácia splynie s ostatnými knihami a bude plniť aj účel naviac. Veľmi jednoduché, šikovné a pre milovníka kníh ako stvorené!


Na vlastný obraz
Čítanie v prírode je jeden z tých najlepších spôsobov relaxu aké poznám. Ležať v tráve alebo sedieť pod stromom s dobrou knihou je úžasne strávený čas. V tomto duchu mi priateľ vytvoril, s použitím chrbta a listov starej knihy, medeného drôtu a sadry, to najúžasnejšie čo som kedy od neho dostala. Ako som už spomenula, vždy ma musí darčekom prebehnúť a šokovať. V tomto prípade ma, však, zrazil na kolená, ale len v tom najlepšom slova zmysle. Vytvoril pre mňa miniatúru sediacu pod stromom s knihou v rukách. O jedinečnosti, originalite a úsilí v tomto prípade nie je nutné ani rozprávať. Tento nápad si, rovnako, môžete pretvoriť podľa vlastnej fantázie a podarovať ho pod vianočným stromčekom.


Verím, že sa Vám ponúknuté nápady na, nielen, vianočné darčeky páčili a boli pre Váš inšpirujúce. A ak máte podobné nápady na vyrábané darčeky, budem rada ak sa s nimi o ne podelíte v komentároch. Tak Vám želám príjemné tvorenie a užívajte si tento magický čas s tými, na ktorých Vám najviac záleží!

5 komentárov:

 1. Skvelé nápady, obvzlášť ma nadchli knihy spomienok a 52 dôvodov :) Super článok, brala by som kľudne aj viac inšpirácie :D
  Zonia's World ~ Zonia Photography

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne za milé slová, som naozaj rada, že sú tieto riadky pre niekoho inšpirujúce a do budúcna nevylučujem viac takýchto a možno aj podrobnejších článkov :)

   Odstrániť
 2. Tak tedy ja smekám. Nádhera! A přítel je uzasne tvořivý. Ukazovala jsem jeho nápady manželovi s tím, ze bychom si taky mohli vytvářet dárky - a on jen zvedl obočí se slovy, ze nic neumí :-D
  Nádhera, zhruba za nějaký ten týden budu taky publikovat článek o využití starých knih, tak tam taky budou nějaké recyklace.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Áno, priateľ je veľmi tvorivý a vynaliezavý, je pre mňa veľkou inšpiráciou :) Na Tvoj článok sa teším, pretože, ako si si mohla všimnúť, mám rada opätovné využívanie starých, už nečitateľných kníh a nových nápadov nie je nikdy dosť :) Verím, že Ťa na mojom blogu budem vídať častejšie, Tvoje komentáre a aj podporu na instagrame si veľmi cením :)

   Odstrániť
  2. Právě jsem si tě dala do oblíbených blogů :) píšeš o něčem jiném než většina a toho já si cením. I já ti moc děkuji a určitě tě ráda uvidím i u mne :)

   Odstrániť