nedeľa 31. januára 2016

Hľadá sa domov pre knihy...

Posledný čitateľ, Malé ženy, Profesor, Prípad Sabotér a Volanie krvi. To sú knihy, ktoré sa mi doma, takpovediac, povaľujú, a ktoré by som rada posunula niekomu ďalej. Som otvorená možnosti výmeny knihy za knihu, resp. odkúpeniu knihy za naozaj zlomkovú cenu, ak by si chcel niekto vziať viac z ponúkaných kníh. Naozaj budem rada, ak tieto knihy niekoho oslovia a nájdu si čestnejšie miesto v novej knižnici u niekoho z Vás.

Posledný čitateľ, autor David Toscana, vydavateľstvo Belemex, rok 2005
Mal to byť krátky príbeh z mexického vidieka, kde hlavnými hrdinami knihy sú otec, syn a jedno mŕtve dievča. V kníhkupectve ma zaujal hlavne názov knihy. No, aj keď šlo o útly príbeh, nedonútila som sa dočítať ho do konca. Nevravím, že je kniha zlá, no mne akosi nesadla.


Malé ženy, autor Louisa May Alcottová, vydavateľstvo Mladé letá, rok 1998
Tomu čo sa stalo v prípade príbehu Malé ženy som celkom neporozumela. Vyhľadávam knihy tohto druhu, myslím klasiku. Anglicko, príbeh štyroch sestier, ich ťažké sociálne pomery, humorné, poučné, ľúbostné zážitky. Ale z mojej strany stále nič. Čítam, ale nudím sa. Obraciam strany, ale necítim radosť. Knihu som kúpila z druhej ruky, ale je veľmi zachovalá a má krásnu obálku. Ak toto vydanie niekomu spraví radosť, ja budem šťastná dvojnásobne. Trhá mi totiž srdce, že v mojej knižnici zapadá prachom bez toho, aby mi jej bolo ľúto.


Profesor, autor Charlotte Brontë, vydavateľstvo Práca, rok 1992
Tí, čo možno čas od času sledujú môj blog, sa asi čudujú čo tu robí táto kniha. Príbeh Profesor sa ocitol v tejto sekcií len z toho dôvodu, že som na narodeniny od priateľa dostala jeho novšie vydanie, ktoré mi krásne zapadá to tvorby sestier Brontëových. Inak by sa tu táto kniha nemala dôvod ocitnúť, to mi verte. Je to prvotina od znamenitej anglickej autorky a určite stojí za prečítanie. Ja tento rok chystám rereading Profesora, aby som si oprášila dej príbehu. Kto nevie, tak zvláštnosťou tejto knihy je, že hlavným hrdinom je muž a nie žena, ako to poväčšine pri ženských dielach z tohto obdobia bývalo. Autorku pri písaní ovplyvnil jej pobyt v Belgicku, čo čitateľa zavedie do zaujímavého prostredia. Veľmi túžim, aby si u niekoho z Vás táto krásna klasika našla miesto, tak mi spravte radosť...


Prípad Sabotér, autor Michal Čierny, vydavateľstvo Tatran, rok 2013
K tejto knihe nemám čo veľmi povedať. Dostala som ju na Vianoce, už sú tomu asi dva-tri roky a do teraz som ju ani len neotvorila. Pýtate sa prečo? No už akosi nepreferujem kriminálne príbehy a slovenskú tvorbu tiež nevyhľadávam. Čo Vám, však, môžem zaručiť, je fakt, že kniha je ako z kníhkupectva, doslova nedotknutá.


Volanie krvi, autor John Hart, vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, rok 2008
Opäť kriminálny príbeh, na jej zadnej strane sa píše: "...spojenie napätie a dobrej literatúry..." Môžem potvrdiť. Knihu som čítala dávno, dávno, ale viem, že sa k nej už určite nevrátim. Je vo veľmi dobrom stave. Čítala som ju raz a myslím, že sa do nej začítala aj mamina. Ako som už spomínala kriminálky a detektívky mi už nie sú veľmi po chuti, preto knižke hľadám nový domov.


Nechcem, aby ste si mysleli, že idem z Čitárne spraviť knižný bazár. Budem, však, šťastná, ak tieto knižky niekomu padnú do oka a dohodneme sa na nejakej výmene. Knižku nemám problém zaslať aj do Čiech. Takže ak niekoho z Vás tieto knihy zaujali, ozvite sa mi do komentára, resp. na e-maily: evka.z.citarne@gmail.com.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára