sobota 2. januára 2016

Môj (nielen) knižný rok 2015

Vitajte v prvom článku v roku 2016! Dovoľte mi takto na začiatku zaželať Vám v novom roku veľa zdravia, šťastia, lásky, pohody a mnoho skvelých knižných príbehov a chvíľ strávených v kruhu Vašich najbližších.

Na začiatku nového roka by som sa rada ešte na chvíľku obzrela za tým starým. Rok 2015 bol v mojom osobnom živote, dalo by sa povedať, prevratný. Bol to posledný rok môjho vysokoškolského štúdia, z ktorého som si odniesla červený diplom, titul inžinier a množstvo krásnych spomienok. Bol to rok, kedy som získala svoju prvú prácu na trvalý úväzok a mala som možnosť dostať sa do skvelého pracovného prostredia a tímu, v ktorom pôsobím, našťastie, aj teraz. V júly som konečne zrealizovala svoju myšlienku založiť si knižný blog, a tak, po takmer roku premýšľania, vznikla Čitáreň. Najvýznamnejšie rozhodnutie uplynulého roku som, však, spravila so svojím priateľom, keď sme sa rozhodli začať spolu bývať. Odsťahovala som sa spod rodičovskej strechy, a dalo by sa povedať, postavila som sa na vlastné nohy. Nikdy by sa mi to nebolo podarilo nebyť výchovy, ktorú som od detstva dostávala, a ktorá ma naučila samostatnosti a zodpovednosti, a samozrejme, nebyť hlavného dôvodu tohto rozhodnutia a tým bol ON a moja láska k NEMU. Dosť,však, bolo mojich osobných míľnikov, poďme sa pozrieť na prečítané knihy za rok 2015!

Mala som už možnosť prečítať si pár článkov iných knižných blogerov, kde sa podobne ako ja vyjadrujú koľko kníh v roku 2015 prečítali a aké boli ich naj. Keď vidím tie čísla ako 55, 80 či 100 prečítaných titulov za rok, len s obdivom závidím. Mne sa nikdy k takémuto číslu nepodarí ani len priblížiť. Netrápim sa tým. Veď každý máme svoje tempo a čítanie kníh nie sú preteky. Mala by to byť predovšetkým radosť, a preto sa držím hesla:

"Nezáleží na tom, koľko kníh prečítaš. Dôležité je, koľko z nich Ti do srdca vnesie radosť a poznanie."
Ja som mala to šťastie a rok 2015 som prežila v spoločnosti dvadsiatich kníh, ktoré som prečítala až do konca a troch, ktoré som nedočítala. Suma sumáru mám za sebou v uplynulom roku 6619 prečítaných strán (neberiem do úvahy strany kníh, ktoré som nedočítala), čo je v konečnom dôsledku veľmi pekné číslo. Nižšie nájdete zoznam všetkých mnou prečítaných kníh za rok 2015, spolu s odkazmi na kúsky, ku ktorým je aj recenzia.
 1. Bridget Jonasová - S rozumom v koncoch (Helen Fieldingová) 
 2. Starec a more (Ernest Hemingway)
 3. Jane Eyrová (Charlotte Brontë) 
 4. Malý princ (Antoine de Sant-Exupéry)
 5. Trinásty príbeh (Diane Setterfieldová)
 6. Móda - Obrázkové dejiny obliekania a štýlu (kolektív autorov)
 7. Coco Chanel  - Pohled zblízka (Lisa Chaneyová)
 8. Ta druhá zapisovatelka (Suzanne Rindellová)
 9. Pýcha a predsudok (Jane Austen)
 10. Dior (Isabelle Rabinerau)
 11. Miniaturista (Jessie Burton)
 12. Opátstvo Northangen (Jane Austen)
 13. Milenec Lady Chatterleyovej (Dawid Herbert Lawrence)
 14. Idiot (Fiodor Michajlovič Dostojevskij)
 15. Dáma s kaméliami (Alexandre Dumas ml.)
 16. Premena (Franz Kafka)
 17. Romeo, Julie a tma (Jan Otčenášek)
 18. Audrey Hepburnová (Barry Paris)
 19. Anna zo Zeleného domu (Lucy Mound Montgomeryová)
 20. Agnes Greyová (Anne Brontë)
Nedočítané knihy: Malé ženy (Louisa Mac Alcott), Šifra samotného Boha (José Rodrigues dos Santos) a Posledný čitateľ (David Toscana).

Z prečítaných kníh bolo pre mňa najväčšou výzvou prečítať knihu Idiot. Dožičila som si aj pár rereadingov v podobe mojich najobľúbenejších kníh, ku ktorým sa radí Jane Eyre, Pýcha a predsudok a Anna zo Zeleného domu. Bohužiaľ, nie všetky prečítané knihy aj mám možnosť vlastniť doma. Biografia Audrey Hepburnová a knihy Premena a Romeno, Julie a tma boli požičané kúsky z knižnice. Za najväčšie knižné sklamanie uplynulého roka považujem knihu Miniaturista a druhú časť príbehu o Bridget Jonasovej, kde podľa môjho názoru knižná predloha zaostáva za filmovým spracovaním.
Ak by som mala označiť nejakú knihu ako tú naj v roku 2015, nemôžem vybrať len jeden titul. Najväčší dojem vo mne zanechali knihy Milenec Lady Chatterleyovej, Dáma s kaméliami, biografia Coco Chanel a spomínaná Audrey Hepburnová, a tiež Trinásty príbeh, ktorého rereading chystám tento rok, aby som sa s Vami mohla podeliť o recenziu. Tieto príbehy boli pre mňa za uplynulý rok tie najvzácnejšie a neváhala by som ich komukoľvek odporučiť. Ak ste o týchto knihách ešte nepočuli, prečítajte si moje recenzie, dúfam, že Vás nimi na knihy navnadím.
Verím, že aj rok 2016 bude plný skvelých, nie len knižných, príbehov a úžasných momentov. Určite sa so mnou podeľte o Vaše knižné výsledky za rok 2015, prípadne mi napíšte, ktoré z kníh ste v roku 2015 prečítali tiež. Budem rada, ak mi prípadne v komentároch zanecháte odkazy na Vaše články s podobným zhodnotením. Rada načerpám novú inšpiráciu...

12 komentárov:

 1. Pýchu a předsudek zrovna sleduji v televizi :) Ale vezměme to popořadě. V prvé řadě gratuluji k titulu a ke krásnému červenému diplomu. Doufám, že za rok touhle dobou už budu také inženýrka :) Přečetla jsi krásné knihy, já také nečtu žádné obrovské počty knih, takže se nemusíš bát, že by jsi v tom byla sama. Letos jsem jich přečetla myslím 31. Ráda si čtu svým vlastním tempem a tak, aby mě to pořád bavilo. Přeji hodně štěstí do nového roku, ať Tě blogování pořád baví!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Ti krásne za podporu, som naozaj rada, že nie som až tak mimo, keď nemám na svojom "konte" stovky prečítaných kníh a aj napriek tomu vediem knižný blog :) Čaká Ťa teda náročný, ale významný rok, aby si dosiahla svoj cieľ, a teda titul. Budem Ti držať palce, nech sa Ti to podarí bez ťažkostí :) :)

   Odstrániť
 2. gratulujem ti k životným aj čitateľským úspechom. súhlasím, ani pre mňa nie je čítanie o kvantite ale o kvalite, alebo lepšie povedané, som rada za každú knihu, na ktorú mi zostane kúsok času v tom bežnom dennom zhone :) Z tvojho zoznamu prečítaných kníh zdieľam Janu Eyrovú, tú som prečítala, mala som to dlho v pláne, a naopak na Malé ženy sa ešte len chystám. Tiež som neprečítala veľa kníh, iba 33, no mala som v pláne 40. Každopádne, do nového roka som si stanovila pre mňa realistickejší cieľ :) Prajem ti všetko len to najlepšie v novom roku :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja budem naozaj rada, ak sa mi tento rok podarí k 30 knihám priblížiť viac. A presne! Ide o kvalitu nie kvantitu. Ja napríklad aj veľmi dlho premýšľam o tom, ktorú knihu si kúpim, alebo sa rozhodnem prečítať. Dalo by sa povedať, že som dosť prieberčivá :)..Jane Eyrová sa pomaly stáva mojou každoročnou povinnou literatúrou, ale bohužiaľ Malé ženy mi nesadli. Som zvedavá ako sa budú páčiť Tebe. Ďakujem Ti za Tvoj komentár a podporu, ktorú mi svojou návštevnosťou dávaš :) Tiež Ti želám všetko len to najlepšie v novom roku!

   Odstrániť
 3. Přeji mnoho úspěchů v novém roce a těším se na zajímavé příspěvky.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Krásný článek, Evicko, a ten začátek je vyloženě dojemný. Málokdo podekuje rodičům ;-)
  20 knih je náhodou krásné. Ja si myslím, ze úspěch je v dnešní uspěchané době vůbec číst. A navíc klasiku čte málokdo, je to nádhera.
  Tvůj rok byl určitě převratný ve všech směrech a já moc gratuluji :-) a těším se na rok 2016 a další tvé krásné články, fotky a knižní typy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak hlavne rodičia a najbližšia rodina v nás formuje osobnosť, určite je za čo ďakovať :) :) ..Tento rok by som chcela svoje číslo určite predbehnúť, už keď mi starosť o školu odpadla, ale uvidíme ako to nakoniec dopadne. Ďakujem Ti pekne za Tvoje slová, na rok 2016 sa teším aj ja, verím, že nás čakajú samé skvelé veci :)

   Odstrániť
 5. Moc pěkný článek. Přiznám se, že Pýchu a předsudek jsem ještě nečetla, ale už jsem si knihu konečně koupila. Jane Eyrovou jsem četla už před mnoha lety, takže by taky nebylo marné si knihu opět připomenout. Přeji vše nej v novém roce :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne za podporu a milé slová :) Dúfam, že sa ti Pýcha a predsudok bude páčiť :) :)

   Odstrániť
 6. Skvelé zhodnotenie uplynulého roka a ja len súhlasím s tým, že nejde o kvantitu ale o kvalitu kníh. Osobne som prečítala nejakých 90 kníh ale z toho bolo kopec young adultoviek, ktoré počúvam ako audioknihy pri práci a budem úprimná, tak polovica z nich nestojí za tú námahu. A tiež som sa vyhýbala hrubým knihám, takže to číslo potom narastá rýchlo. Tento rok si chcem posvietiť práve na tie hrubšie (na február sa chystám na Vojnu a mier, hrubšiu som si už ani nemohla vybrať) , tak snáď to bude stáť za to :)
  Nech sa v novom roku dobre darí :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Držím palce pri čítaní knihy Vojna a mier, ťažká literatúra, Rusi sú výzva, verím, že ju prekonáš :) ..ďakujem za komentár a pridanie sa k mojim pravidelným čitateľom, verím, že sa sem budeš rada vracať :) :)

   Odstrániť