pondelok 25. januára 2016

Ta druhá zapisovatelka

Autor: Suzanne Rindellová
Vydavateľstvo: Jota
Rok vydania: 2014
Jazyk: český
Počet strán: 400

Prinášam Vám krátku recenziu na knihu, ktorú som prečítala pred vyše rokom a na tento pripravený text som úplne zabudla. Hanba mi... Ta druhá zapisovatelka je pútavý román, ktorý odkrýva premenu postavenia ženy viktoriánskej éry na ženu modernej doby, ktorá sa zrodila vplyvom prvej svetovej vojny.
 „...máme tu rok 1924 – 1925 – a já se pohybuji někde medi tím, co se v současné době považuje za dámu a co za ženu...“

Rose je mladá, výzorom nevynikajúca žena bez rodinného zázemia pracujúca ako zapisovateľka na policajnom okrsku. Je tichým svedkom každodenného vypočúvania zločincov najrôznejšieho druhu. Jej úlohou je zapisovať každé vyslovené slovo, každú vetu, ktorá je vo vypočúvacej miestnosti vypustená z úst. Muži na okrsku sa na ňu kvôli tomu pozerajú s ľútosťou. Mylne si totiž stále namýšľajú, že ženy sú slabšie pohlavie a treba ich pred krutosťou sveta chrániť. Rose, však, nie je žiadna citlivka a práca na okrsku ju baví. Je to jedno z potešení, v jej inak prázdnom živote.

„...mým úkolem je zapsat to, co bude nakonec předestřeno světu jako nezpochybnitelná pravda...“

Všetko sa, ale zmení, keď na okrsok príde nová zapisovateľka Odália. Jej provokatívna krása, oslnivý šarm, drahé oblečenie, koketný a sebavedomý postoj sú neprehliadnuteľné od prvého momentu. Vtedy ešte Rose netuší ako veľmi bude jej život prepletený s Odaliiným.

„...byla to brož – a vypadala velice draze, zdobená opály, diamanty a černými onyxy uspořádanými do navýsost moderního vzoru hvězdy obklopené paprsky. Z té brože vyzařovalo cosi, co jako by zrcadlilo přímo podstatu samotné Odalie, jako by šlo svým spůsobem o její miniaturní portrét...“

Tento znamenitý román ma od začiatku lákal svojou atmosférou dvadsiatych rokov minulého storočia. Rokov, kedy si ženy začali strihať vlasy, skracovať sukne a preberať na seba mužskú prácu. Presne tak to bolo aj v prípade zapisovateliek na policajných okrskoch. Pred vojnou by nikto na takomto neženskom mieste zástupkyňu nežnejšieho pohlavia nečakal, doba sa však zmenila a ženy začali prenikať aj do mužského sveta a zastupovať nové úlohy.

V knihe je, okrem hlavnej dejovej línie, veľmi zaujímavé sledovať ako nedostatok rodičovskej lásky či vrúcneho priateľstva a pochopenia poznačia mladú dušu. Tá potom priam prahne po cite či úprimnej náklonnosti a je jednoduché podmaniť si ju, niekoľkými sladkými vetami, na svoju stranu. Veď predsa byť očarený krásnym stvorením je také lákavé a krásne...

Ta druhá zapisovatelka je typ knihy, ktorá sa síce nezaradí medzi svetovú klasiku, no označiť ju za „víkendové zabitie času“ je rovnako chybné. Je to kniha, ktorej dej sa vyvíja veľmi prirodzene, pričom napätie stúpa s každou kapitolou. Nie je to príbeh typicky kriminálny, ale ani nie ľúbostný. Je to príbeh o priateľstve, v ktorom ale priateľské zásady neplatia. Nebudete mať problém začítať a zahĺbiť sa do príbehu týchto, tak veľmi odlišných postáv a verím, že budete rovnako netrpezlivo čítať spoveď Rose, v ktorej Odália zohrala jednu z tých najdôležitejších úloh.
6 komentárov:

 1. O teto knize jsem jeste neslysela, ale zni moc hezky. Trochu mi to prepomnela Butik Astor Place - tou dobou a postavením žen. A navíc - je to divné psát - ale strašně se mi líbí tvoje slovenština :-D jsi jediná slovenská bloggerka, kterou sleduji a je to krásná změna.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Wau, takýto krásny kompliment som, snáď ešte kvôli svojmu blogu ani nedostala :) Ďakujem Ti zaň veľmi pekne. Kniha, ktorú spomínaš, zas nepoznám ja, takže sme sa inšpirovali navzájom. Dúfam, že sa ku mne budeš naďalej vracať s radosťou :)

   Odstrániť
 2. Byť knihy z této éry zrovna nevyhledávám, tenhle titul vypadá docela slibně - asi se po ní podívám :) Děkuji za pěkný článek.
  K

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Určite aj táto kniha stojí za povšimnutie, verím, že Ťa jej dej osloví. Ďakujem za pekný komentár :)

   Odstrániť
 3. Já jsem byla zklamaná. Líbily se mi popisy života těch mladých dívek - šaty, večírky - myslím, že atmosféru té doby se autorce podařilo velmi dobře vystihnout, bylo to jako vystřiženo z Velkého Gatsbyho. Nicméně bylo to rozvláčné, autorka měla očividně radost z toho, jak jí to píše a vše rozebírala do nejmenších podrobností.
  Pokud se Vám kniha hodně líbila, tak doporučuji f. Klub rváčů. Na první pohled je to něco úplně odlišného, ale pointa je podobná :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne za odporúčanie a vyjadrenie Tvojho názoru na knihu :)

   Odstrániť