utorok 21. júna 2016

Ľúbezná Praha a dychberúci koncertný zážitok

Vziať si pár dní voľna a vypadnúť do iného prostredia je vždy fajn nápad. S priateľom sme si ich tentokrát vychutnali v nami milovanej Prahe. A bolo nám skvelo!


Návštevu tohto veľkolepého mesta sme neabsolvovali prvýkrát, preto sme veľmi nechceli obiehať tie "klasické" pamiatky a chceli sme viac menej oddychovať, prechádzať sa a nasávať atmosféru tohto krásneho mesta, aj keď návštevu ZOO a stretnutie so žirafami sme si nemohli nechať ujsť. Kávičkovali sme v Costa Coffe, popíjali fajné pivo U Fleků a nakupovali knihy v Paláci kníh. Ja som si dokonca vyzdvihla výhru, ktorú som získala od Barborky z blogu Letter B World, takže som sa mohla tešiť z peknej kopy nových knižiek. Mali sme to šťastie, že sme na Náplavke vychytali festival malých pivovarov a aspoň na pár chvíľ aj knižný jarmark Knihex

Naším hlavným bodom cesty do Prahy, však, bolo premietanie prvej časti trilógie Pána Prsteňov s doprovodom 250 členného symfonického orchestra a zboru. Tento grandiózny hudobný zážitok vo mne vyvolal obrovské emócie a niekoľkokrát mi, vplyvom hudby, tiekli slzy po lícach. Film Spoločenstvo prsteňa som, dokonca, videla po prvýkrát, takže som bola celým predstavením unesená dvoj násobne. Sila hudby ako obrovského jednotného telesa, ktorá ma svojou energiou doslova prevalcovala, vo mne doznieva ešte teraz. Bolo to fantastický zážitok, z ktorého sálala úcta k Tolkienovmu veľkolepému dielu. Byť súčasťou tohto podujatia bola pre mňa osobne obrovská pocta a s priateľom sme si ho nesmierne užili.

...viete čo Vám poviem, vedela by som si predstaviť život v Prahe. Tá starobylá atmosféra, tí rôznorodí ľudia, to množstvo podujatí a akcií, tie očarujúce miesta... Tam sa na Vás nepozerajú s údivom, pretože máte modré vlasy, čítate knihu cestou do práce alebo proste sedíte v parku na tráve a hráte na gitaru. Toto mesto je neskutočne inšpiratívne a plné umenia a nie je spútané konvenciami a predsudkami. Aspoň ja ho tak vidím. Bolo úžasné byť opäť aspoň na chvíľku jeho súčasťou, už teraz sa teším na ďalšie stretnutie s ním.
 
10 komentárov:

 1. Jééé ♥♥ určite vám bolo fantasticky (závidím). Tie fotky sú nádherné, až ma to tam láka..snáď niekedy spolu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Moja drahá, bolo by to skvelé! Raz sa nám to podarí. Sľubujem!! :) :*

   Odstrániť
 2. Evičko, nádherný článek i fotky. Já mám Prahu sice taky ráda, ale zase se ráda vracím do maloměsta. Pána prstenů se symfonickým orchestrem ti závidím a vůbec se nedivím slzám dojetí a Knihex musel být taky moc fajn.
  S těmi lidmi v Praze.... tam mám trošku problém - mě přijde, že všem je všechno jedno, že jsou moc uspěchaní a možná je čtoucí a hrající lidé prostě nezajímají. Když si čtu u nás v Žatci, většinou to vyvolá odezvu, když si venku maluji nebo kdybych uměla hrát na kytaru, tak taktéž, ale přijde mi, že v maloměstě se lidé víc zajímají (i když i dost v opačném slova smyslu - jsou to drbny :D ).
  Takže Praha u mě ano ano - ale jen na výlet :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veronika, ďakujem za komentár :) Koncert bol úchvatný, naozaj úžasne strhujúci zážitok :) Je pravda, že v menšom meste človek rýchlejšie vystúpi z davu, no zas ja som ten typ človeka čo nie je rád stredobodom pozornosti, ale na druhej strane je súčasťou malej komunity, v ktorej môže tvoriť dôležitú súčasť, a to bohužiaľ vo svojom rodnom meste nemám možnosť zažiť. Ďakujem Ti však za Tvoj názor :) :)

   Odstrániť
 3. Dobry den, Evka, viete mi na seba poslat e-mail? Zaradili by sme vas do mailing listu blogerov.
  Dakujem.
  organizatorka sutaze Bloger roka, info@blogerroka.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Dobrý deň, nájdete ma na evka.z.citarne@gmail.com, na instagrame ako @e.z.citarne a aj na FB stránke Čitárne :)

   Odstrániť
 4. Někdy se fakt musím podívat na Knihex :) Moc pěkný článek i fotky! Praha je krásné město, ale na mě je tam nejspíš až trochu přeturistováno a žít bych tam asi nedokázala. Nicméně na občasné výlety je skvělá :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som o Knihexe počula teraz prvýkrát a bolo skvelé, že som sa tam aspoň na chvíľu mohla pozrieť aj ja. Je pravda, že je v Prahe mnoho turistov, čo vie dosť unavovať a otravovať, ale zas si myslím, že miestny poznajú také zákutia, ktoré návštevník nemá možnosť nájsť. Život v Prahe by som si aj kvôli tomuto raz určite, aspoň na istá obdobie, chcela vyskúšať :)

   Odstrániť
 5. Evičko, jsem moc ráda, že už máš knížky u sebe! Ještě jednou se omlouvám za komplikace. Přeji Ti, aby se Ti krásně četly :)
  Několik mých kamarádů také bylo tomto promítání Pána prstenů a všichni z toho byli naprosto nadšení. Je krásné vidět, že i taková "klasika" se dá povýšit na ještě vyšší level.
  S Prahou to mám úplně jinak než Ty. Sice vím, že je krásná, ale na mě až příliš hektická. Naštěstí to tak mám se všemi většími městy, takže Praha není chudinka jediná. Asi by mě trefil šlak, kdybych se musela prodírat těmi davy lidí každý den. Nic to ale nemění na tom, že je to přátelské město, které přivítá každého s otevřenou náručí.
  A mimochodem - krásné fotky, jako vždy! ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Knižka je už u mňa a dokonca už aj prečítaná, Muž jménem Ove bol skvelá voľba :) Čo sa týka toho názoru na Prahu, ja tiež veľké mestá nemám rada, napríklad našu Bratislavu priam neznášam :D Ale tá Vaša Praha, tá má niečo do seba ;) :)

   Odstrániť